C E N T U R Y
ČLÁNKY O SVĚTĚ KOLEM NÁS.

Vietnamec unesen z Berlína

Možná jste někteří z vás včera nebo předevčírem četli o únosu Vietnamce za bílého dne v Berlíně. Auto, které muže uneslo mělo českou poznávací značku.

Trinh Xuan Thanh je bývalý obchodník, šéf státní petrochemické společnosti a poslanec komunistické strany ve Vietnamu. Nyní je vězněn ve Vietnamu a čeká na "spravedlivý lidový soud".

Čím se provinil?

Je obviňen z korupce a ztrátu peněz ze státního ropného koncernu PetroVietnam (jedna z největších ve Vietnamu) ve výši 125 miliónů eur. Vietnamské vládní zdroje hovoří ovšem ještě o větší částce 150 mil. eur.

Auto, které Thanha uneslo v Berlíně, mělo českou poznávací značku, je celkem zřejmé, že se na únosu podílela jak vietnamská ambasáda ČR i Německa. Německý ministr zahraničí dnes prohlásil, že podle vyšetřování byl v únosu zapleten vietnamský zpravodajec pracující na vietnamské ambsádě v Německu. Dále bylo zjištěno, že poskytl svojí rezidenci vietnamské tajné službě, která následně Tranha dostala do Vietnamu přes neurčitou "východní zemi". Zpravodajec byl ihned požádán německými úřady aby odešel z území Německa. Podle vietnamské vlády se o únos nejedná, protože se Tranh dobrovolně vydal. Ano to zní velmi věrohodně. Kdybych byl na místě Tranha určitě bych se vydal dobrovolně, protože je jasné co mě čeká ve Vietnamu...

Není pochyb, že Trinh Xuan Thanh je vinný. Podle vietnamských zákonů mu hrozí trest smrti. Vážně si myslíte, že je adekvátní popravit někoho za to, že ukradnul peníze? Ano, ty peníze patřily "lidu", takže se jedná o "vlastizradu", ale opravdu vám to přijde v pořádku?! Mně tedy rozhodně ne. Koneckonců jedná se jen o peníze. Ten muž není ani terorista ani masový vrah. Nikoho nezabil ani nikomu fyzicky neublížil.

Myslím, že kdyby ho poslali do vězení na 20 let tak to stačí. Jeho majetek stejně zabaví. Zde vážení uvidíme komunismus v akci. Z Thanha udělají nepřítele státu č. 1, který může za všechno. Nabalí na něj špínu jiných zkorumpovaných kamarádů ve straně a donutí ho se ke všemu přiznat. I k činům, které dost možná neudělal. Pokud ho popraví za korupci a kráděž státních peněz...tak by měli popravit v tom případě 2/3 všech členů vietnamské vlády abysme byli ke všem spravedlivý jak hlásá bolševická ideologie. Pokud někteří lidé věří, že demokracie je dobré místo pro korupci tak komunismus je hotová Mekka.


Banksy, umělec bez tváře...

14.3.2016 na hodině Vv mě pan učitel seznámil poprvé se street-artovým umělcem, který je známý pod pseudonymem Banksy. Ihned mě velmi zaujal. Svojí skrytou identitou budí ve mně zvědavost. Takže jsem se vydal na internetové pátrání s cílem dozvědět se o něm více...

Kluk z ulice

Jako umělec je známý svými graffitovými výtvory na zdech po celém světě. Banksy používá ve svých dílech šablonovou metodu s kombinací graffiti a je považován za jednoho z největších street-artových umělců poslední doby. Svými díly vyjadřuje svůj postoj k aktuálním globálním problémům světa např.: uprchlická krize v Evropě, války atd. Satirická díla nesoucí autorům názor na různá témata jsou často vystavována i v galeriích. I přes svojí slávu si Banksy uchoval svojí identitu skrytou před veřejností. Díla zdobící obchody, opuštěné budovy nebo trosky v oblastech kde zuří válka se draží za miliony dolarů. Narodil se roku 1974 v městečku Yale poblíž Bristolu ve Spojeném království. Ujal se režie filmu Exit through the Gift Shop, který získal nominaci na Oscara. Dokumentární film vypráví o francouzském majitelu obchodu Tonnymu Guetovi, jehož cílem je stát se kultovním street artovým umělcem jako Banksy. Odkaz k filmu najdete zde

"Krysy" z Afriky

Steve Jobs jako syn syrského imigranta

Steve Jobs
Steve Jobs
Nikdo si nezaslouží takhle žít!
Nikdo si nezaslouží takhle žít!

Banksy svým dílem chtěl poukázat, že uprchlíci nejsou jenom příživníci co chtějí vysát náš sociální systém, ale můžou nám naopak prospět. Steve Jobs zakladatel společnosti Apple byl syn syrského uprchlíka z Homsu. Dílo můžete vidět na betonovém mostě v uprchlického táboře nedaleko Calais, známý jako "The Jungle". Steve Jobs nesoucí starý počítač a tašku přes rameno s osobními věcmi jako uprchlík stojí poblíž nápisu:

Nobody deserves to live this way!

Steve Jobs nebylo jediné dílo, kterým chtěl Banksy vyjádřit podporu uprchlíkům. Září 2015 nechal rozebrat Dismaland, zábavný park parodující zábavný park Walta Disneye. Volný překlad Dismalandu zní bezútěšná země.

Jeho nejdražší obraz, reakce na puntíky Damiena Hirsta za  1 870 000 amerických dolarů.

Chytré telefony/hloupí lidé

Krátké video o Banksym:

Přesypaná láska 

Velký bratr tě slyší! Jedno z mých nejoblíbenějších děl od Banksyho.

Pig boy

2011 se Banksy ujal úvodní znělky The Simpsons, kde jsou zobrazeni tvrdě pracující asiati. Inspirací byla skutečnost, protože velká část Simpsonových je produkována v Jížní Koreii.

Pokořili Ameriku

Nevzdávej to!

Make Love, not war!

V Banksyho dílech můžeme často spatřit krysy.

Dítě dnešní doby

Parkoviště nebo Park?

Jednoduchý test inteligence je Banksyho druhé nejdražší dílo. Bylo vydraženo za 1 265 120 dolarů.

Vše do původního stavu

Film Exit through the Gift Shop měl premiéru v Park city na filmovém festivalu Sundance. 7 tisícové město poctil Banksy svými díly, ovšem obyvatelé bez toho aby tušili autora děl, nechali většinu smazat. Některé se naštěstí podařilo zachránit např.: Krysa s 3D brýlemi, které Banksy nasprejoval na dveře nejznámějšího divadla ve městě. Majitel nechal dveře vysadit a schovat. Drží je pod zámkem a snaží se za ně vybrat peníze. Bohužel toto není jediný případ kdy si lidé chtějí "přivydělat" z jeho děl, ačkoli na to mají právo. I tak si myslím, že to není příliš vhodné. Další dílo Modlícího kluka zničil vandal, když mu domaloval růžová křídla. 

Krysa s 3D brýlemi
Krysa s 3D brýlemi
Modlící chlapec
Modlící chlapec

Při svém měsíčním pobytu v New Yorku slíbil Banksy všem fanouškům, že bude každý den sprejovat na různých místech New Yorku. To však newyorská policie odmítla připustit, takže jeho díla pomalu likvidovala. Banksy si během svého pobytu otevřel v Central Parku pouliční stánek. V anonymitě svoje originální obrazy hodnotou přesahající 1 milion korun nabízel za směšných 1200 Kč. Jedné ženě se dokonce podařilo usmlouvat cenu na polovinu. Za celý den si Banksy vydělal pouhých 8000. Z lidí, kteří si jeho obrazy koupili, jsou teď milionáři.

Díky dílu Graffiti removal Hotline se Banksy z britského undergroundu dostal do povědomí širší veřejnosti.

Bostonské dílo Follow Your Dreams, kde Banksy upozorňuje, že americký sen je dnes spíše jen hollywoodská iluze.

Swep It under the Carpet

Graffiti z roku 2006 chtěl Banksy znázornit neochotu západních států řešit světové problémy týkající se hladu v zemích třetího světa a změny klimatu vlivem globálního oteplování.

Rickshaw - Banksyho ironický obraz z moderní společnosti.

Destroy Capitalism

Street-artový umělec si nenárokuje žádná autorská práva. Toho vyuzžil obchodní řetězec Wallmart a začal kopie obrazu Destroy Capitalism prodávt po stovkách.

V britském hrabství  Essex ve městě Cactou-on-Sea nařídila městká rada odstranit nenápadného díla, které se naváželo do přistěhovalecké politiky Spojeného království. Nikdo však netušil, že se jedná o dílo Banksyho. Go away

Další Banksyho díla: