znáš to, takový ty kecy, které nikoho nezajímají...

T H E  S C E N T S  O F  T H E  W O R L D.

Rád bych vám o sobě něco pověděl. Kdo vůbec jsem, jaký mám záliby nebo co poslouchám? Jmenuju se celým jménem Nguyen Tien Tiep Anh. Čtěte Nguyen Tjien Tiep Enh - to e se čte jako byste chtěli vyslovit a, ale řekněte e. Češi mi říkají Milan, Milouš, Míla nebo Millhause :-). Osobně se mi moje české jméno nelíbí. Přijde mi moc běžné a nepříliš originální. Zeptejte se sami sebe kolik Vietnamců se tak jmenuje? Milan, David, Honza, Tomáš (nebo další odvozené Tommy, Tony, Tonda atd.)

n.u.m.b.e.r.s

008

Předtím než začnu o sobě vykládat. Chtěl bych vám povědět o číslu 008, které se často objevuje za mým jménem (Tiepanh008).
"0"
První nula má pro mě symbolický význam. Jako nula, nula je počátek všeho a má znamenat, že každý někde začíná. Každý si určuje vlastní život svými činy bez ohledu na původu nebo místě. Abysme jsme něčeho dosáhli musíme na sobě pracovat.
"0"
Po roce 2000 lidstvo vstoupilo do nového století. Plný naděje na lepší budoucnost a nechat za sebou hrůzy 20. století. Žiju ve 21. století. Chaos po celém světě mě dohání k šílenství. Svět bez řádu nemůže existovat. Ja věřím, že jednoho dne přijde/ou spasitelé, revolucionáři, kteří dají světu harmonii a navedou lidstvo správným směrem k lepší budoucnosti. 0 jako symbol čistoty a naděje. #utopista
"8"
Moje šťastné číslo, které my nosí štěstí. Převrácené nekonečno o které usiluju. Ano, jako z malá lidí sním o věčném životě, nesmrtelnosti (immortality). Zakulacené křivky 8 znázorňují mojí posedlost elegancí a stylu. 

Jsem Vietnamec narozený v České Republice. Od malička vyrůstám ve dvou naprosto odlišných kulturách. Liší se v morálce, přístup k životu, práci a hlavně ve výchově.
Jaký doopravdy jsem a myslím to fakt upřímně..
Jsem perfekcionista co má rád řád a pořádek, ikdyž někomu se to nemusí líbit, protože tomu nerozumí (viď mami a tati ;)). S tím se pojí moje další vlastnost. Nesnáším pracovat v týmu. Hlavně s někým kdo je dominantní a chce aby to bylo po něm (jako já). Rád si dělám věci po svém a nesnáším, když mi do toho někdo mluví. P.S. slovo nesnáším budu teď používat častěji, takže si zvykněte. 

Vietnamec vs. Čech

Jaký je rozdíl mezi vietnamskou a českou kulturou?

Výchova
Chci předem upozornit, že to neznamená, že ne všechno co je tu napsané platí na 100% u každé vietnamské rodiny. Osobně jsem se také setkal s liberálnějšími rodiči :).
Čeští rodiče jsou oproti vietnamským velmi liberální, svým dětem dávají větší svobodu a podporujou je v čemkoli. Vietnamští rodiče jsou naproti tomu velmi konzervativní. Znáte větu: V osmnácti si dělej co chceš?! Ve vietnamských rodinách toto opravdu nefunguje i ve třiceti vás budou nadále komandovat ;). Vietnamské děti jsou mnohem "omezováni" než české. Týká se to zejména dívek. Přespávání u kamarádů/ek je mezi českými děti běžná věc. Pro Vietnamce je to problém. Když řeknete, že jdete v noci ven, tak si hned myslí, že se jdete opít a zdrogovat a jste označkováni jako nevychované děti.
Pro české rodiče je známka 1-2 považována za úspěch. U vietnamských je cokoliv horší 1- nepřijatelné, ale když dostáváte špatný známky jako já, je už nesmysl něco říkat.

  • Dělej si co chceš co tě baví a v čem vynikáš. ;) - český rodič
  • Ty budeš doktorem nebo půjdeš pracovat do kanceláře! Musíš studovat matematiku, fyziku nebo chemii. Historie a ostatní předměty jsou blbost na to se vykašli! - vietnamský rodič

Nemám rád na lidech nedochvilnost zejména pokud se jedná o důležité schůzky, sám se snažím chodit všude včas. Někdy až příliš brzy -.-. Znáte ty lidi co si nikdy nenechají poradit a tvrdohlavě budou odmítat každou pomoc? Takový extrém naštěstí nejsem. Když něco opravdu nevím nebo vím, že na to sám nestačím tak požádám o pomoc. Jinak se na cizí pomoc nerad spoléhám a radši všechnu týmovou práci udělám sám.