Books
- Recenze knih -


The Circle

Dave Eggers

Kniha vyšla v říjnu 2013
Nakladatelství Knopf
504 stran
Děkuji Danu Blehovi za zapůjčení knihy
Příběh vypráví o Mae Hollandové, která získala za pomocí svý kamarádky dreamjob v zákaznickém centru společnosti Circle. Circle je nadnárodní společnost, která pohltila Google, Facebook a další firmy. Je to technologický a softwarový gigant, se kterým se lidé setkávají téměř všude všude. Jeho vliv a moc se nadále rozrůstá. Mae rychle roste kariérním žebříčkem a stává se z ní jedna z nejdůležitějších osobností Circlu. Ač si ti Mae uvědomuje nebo ne pomáhá Circlu ovládnout svět. Za společností tři lidé. První měl pouze zajímavý nápady. Druhý, naivní technický utopista v ton vidí lepší svět a třetí chce zneužít Circle ke konečnému uzavření, kde vše ns světě bude mít Circle pod kontrolou. 

Příběh knihy by se dal velmi dobře zfilmovat. Kniha se dobře čte. Je přímočará a jednoduchá na čtení. Eggers tu přímo upozorňuje na vliv a sílu korporací a jak postupně ztrácíme svoje soukromí. Mae jakožto nováček si svojí práci může užívat. A proč vlastně ne? Vždyť pracuje v Circlu nejlepší a největší společnosti světa! Ne. Ona si svojí práci MUSÍ užívat! Nejdřív ji vedení vyčítá, že se málo zapojuje do mimopracovní aktivity. Málo komunikuje přes sociální sítě a nevyužívá prostředky společnosti. Mae se nakonec víc a více zapojuje do dění společnosti. Nebyla to už jenom práce. Práce byla její život, zábava, zdraví. Než si to Mae uvědomila...pokud si to vůbec uvědomila. Bylo příliš pozdě. Její život už nebyl její. Stal se životem dalších statisíců dalších lidí co jí denně sledovali. Ztratila kamarádku, rodiče a vlastně i sebe samou. Každou minutu s ní bylo tisíce lidí. Ale ve skutečnosti byla velice osamělá. Víc než kdy jindy. Nebylo úniku Circle byl napojený na globální kamerový systém, bankovnictví prostě vše měla pod kontrolou. 

Pokud jste někdy četli 1984 od George Orwella. Určitě si vzpomenete na věty "Válka je mír. Svoboda je otroctví. Nevědomost je síla." Firemní motto Circlu je "Kdo má tajemství, lže. Kdo sdílí, stará se. Kdo chce soukromí, okrádá ostatní."Na rozdíl od jiných totalitních systému Circle nepřevzal vládu na světem násilím nebo revolucí, ale pomalou naprosto legální cestou. Přímo před očima milionů lidí, kteří se dobrovolně vzdali soukromí.
Občas si říkám jaký má smysl např. Facebook? Jsem s ním lepší člověk? Jsem s ním šťastnější? Potřebuju xx "přátel "se, kterýma se sotva zdravím? Jaká ue daň za to, že máme facebook? Každý z nás by si měl uvědomit co všechno o nás můžou ostatní vědět. Je to děsivé, mrazivé a skutečné. Každý lajk, přidána fotka, status, příspěvek, sdílení to vše nás dělá transparentnější. A někdy si to vubec neuvědomujem.